Penyllan & Beer Here Ølsmagning
Endnu engang er det lykkes at få Bornholm til Jylland, og denne gang ikke kun ét bryggeri, men hele to bryggerier på samme tid, idet det danske øl branches Power couple Jessica og Christian kommer til Fredericia, og denne smagning er på en fredag.
For jer med et lavt medlemsnummer, kræver Christian Skovdal Andersen nok ikke en nærmere præsentation. Han er manden bag det prisvindende bryggeri Ølfabrikken som startede helt tilbage i 2004 og senere fusionerede med Gourmetbryggeriet (GB). Christian er en af de danske øl pionerer, som var med til at starte den danske ølrevolution i starten af nullerne.
I 2008 startede Christian Beer Here, og sammen med sin kone Jessica Andersen, driver de også øl brandet Penyllan på havnen i Tejn.
Penyllan specialiserer sig i wild ales (syrligt øl), hvor alle deres øl er lagret på vin- eller spiritus træfade, med deres egen vildgærkultur, der giver den helt unikke smag.
De bruger lokale urter og frugter i deres øl, og øllet er ofte flere år undervejs, før Jessica er tilfreds med resultatet.
Øllet har et virkeligt højt niveau, og grundet den omstændige produktion og lang modningstid, må man ofte slippe 200-250,- kr. for en 75 cl. flaske Penyllan.
Jessica og Christian tager i alt 8 forskellige øl med vi skal smage, og vanen tro, serverer lokalbestyrelsen i løbet af aftenen lidt lækkert snacks.
Da vi har været så heldige at måtte booke Brewpubben en fredag, vil lokalbestyrelsen gerne opfordre medlemmerne, til at spise på Brewpubben inden smagningen. Således kan vi hygge os med noget Hent-selv-mad, og et par herlige øl, inden Jessica og Christian tager over.
Er du forhindret i at kunne deltage fredag den 21. i Fredericia, har du mulighed for at tilmelde dig i Kolding torsdag d. 20/2. eller i Vejle lørdag d. 22/2, idet lokalbestyrelsen i de tre byer er gået sammen om, at få Penyllan og Beer Here til Trekantområdet.
Husk at du i så fald skal tilmelde dig hos dem, og ikke her i Fredericia.
Foto: semko.dk