Nyheder

Nyhed

Foreningens første æresmedlem, Ritt Bjerregaard, er død

Ritt Bjerregaard var bl.a. medvirkende til at øldåser blev godkendt i Danmark


Del nyhed :

Ritt Bjerregaard blev medlem nummer 2000 af Danske Ølentusiaster og samtidig udnævnt som foreningens første æremedlem tilbage i sommeren 2001, hvor hun var Fødevareminister. Hun brugte også sit offentlige virke til at plædere for godt øl med god smag og fremførte ved flere lejligheder synspunkter, som vi deler i foreningen af Danske Ølentusiaster.

 

Ritt Bjerregaard var også en af de afgørende personer, der medvirkende til, at øldåserne blev godkendt i Danmark, og vi derfor kunne etablere Dansk Retursystem som et delt offentligt og privat samarbejdssystem.

 

I mange år var Ritt Bjerregaard flittig ved vores arrangementer og festivaler, og hun efterlader sig et usletteligt indtryk i moderne Danske Ølhistorie.

 

Æret være hendes minde.

Æresmedlem

Arrangementer

Emne

År

Gem og luk

Emne

Gem og luk

År

Gem og luk

Sorter efter: Nyeste

0 Resultater
Ingen Nyheder På Denne Filtrering
Indlæs Flere