Øl fra Skotland 2025

Vi har ændret den oprindelig plan om at skulle smage øl fra fra hele Storbritannien, til primært at være øl fra Skotland. Det har vi gjort for at undgå, at oplevelsen skal blive alt for usammenhængende i forhold til det store øl land – især da vi kun kan nå at smage omkring 8-10 øl. Samtidig har vi været så heldige at få fat i en virkelig ekspert når det kommer til Skotsk øl.
Her lidt om hvad i kan forvente:
Skotske øl, bryggerier, kultur, fakta og skotske dialekter er alle på tapetet når Keith Duddles, næstformand i DØE Halsnæs, formand i HØF (Halsnæs Øl-festivaller) og englænder, vil tage jer på en rundrejse i Skotland. Han har skotske forfædre, har både rejst i Skotland og drukket en del skotske øl, så det er en erfaren herre I kommer til at møde.
Det er en smagning hvor I vil gå derfra med en hel del viden om Skotland samtidigt med at I også vil blive udfordret på smagsløgene og han kan garantere for at der er øl som I aldrig har smagt før!
Der bliver otte meget forskelligartede øl som I kan glæde jer til at smage på.
Så det bliver helt sikkert en forrygende aften!
Prisen er inklusiv middag, 1 øl til maden og selve ølsmagningen