Ølsmagning

@Kasperbrew besøger DØE Hillerød (1)

@Kasperbrew

Historien.


Det hele startede selvfølgelig på en bar, men faktisk sad vi alle tre bag disken. Måske var det derfor, det ikke bare stoppede med at snakke, for vi begyndte snart at afprøve idéer og opskrifter i et køkken på Nørrebro. Vi startede med en New England IPA, og ligesom så mange andre havde vi en forkærlighed for Citra og Mosaic humle (det har vi stadig). Vores første øl endte med at blive beviset på dette i form af 'Haze of the Rising Sun'.

 

Vi kastede dog også et blik på de lidt mere oversete øltyper (det gør vi stadig), hvilket kan ses, når vi laver en Brown Ale, en Vienna Lager eller en West Coast IPA.

 

Med tiden blev de tre Casper-øl til to, og vi begyndte at vise musklerne yderligere. Der blev købt fade (det gør de stadig), og vi opdagede både glæden og nervøsiteten ved fadlagret øl.

 

Musikken drønede altid, når der blev bryget (det gør den stadig), og derfor er alle øl opkaldt efter et musiknummer. I dag kan du derfor fordybe dig i en 'Soul Swimming', tage en tur med 'The Greatest Dancer' eller simpelthen bare nyde en 'Picnic på Kastellet'.

Tid og sted

12. maj 2026 kl. 18:30
Skänk Øl, vin & madbar, Torvet 7, Hillerød

Pris og tilmeldingsfrist

Tilmeld arrangement

Bliv medlem Login og tilmeld

Arrangementer

Type

Arrangør (1)

Periode

Type

Gem og luk

Arrangør

Lokalafdelinger i Region København
Lokalafdelinger i Region Nordsjælland
Lokalafdelinger i Region Fyn
Lokalafdelinger i Region Midtjylland
Lokalafdelinger i Region Midtvestsjælland
Lokalafdelinger i Region Nordjylland
Lokalafdelinger i Region Sydøstjylland
Lokalafdelinger i Region Sønderjylland
Lokalafdelinger i Region Vadehavet
Lokalafdelinger i Region Østjylland
Gem og luk
Fra
Til
Gem og luk
Ingen arrangementer i område
Ingen arrangementer med dette filter
0 Resultater
Indlæs flere